Jak złowić klenia zimą?

Kiedy wielu z nas kończy swój sezon wędkarski ponieważ temperatury oscylują blisko 0 st. u mnie trwa on w najlepsze. A to za sprawą kleni, które również w zimę, no może nie tak jak latem, ale są dosyć aktywne.

Tegoroczna zima nadchodzi wolnymi krokami, końcówka grudnia z temperaturami w nocy w okolicy 0, -1 st. to idealny moment żeby ruszyć za zimowym kleniem, a uwierzcie, można wtedy trafić naprawdę zacne sztuki.

Podstawową zasadą która pozwoli nam na spotkanie się z kleniem w zimę to mobilność, dlatego nie należy zabierać ze sobą za dużo sprzętu i postawić na częste przemieszczanie się w poszukiwaniu zgrupowanych kleni.

Ważną wskazówką w poszukiwaniu kleni zimą jest informacja o zwyczajach żerowania tych ryb. Mianowicie, jeżeli w danej miejscówce złowimy małego klenia, to z dużym prawdopodobieństwem nie będzie w tym miejscu większych sztuk. Duży kleń nie pozwoliłby młodzieży na podkradanie dużego smacznego kąska przynęty. Dlatego gdy odłowimy młodzież, warto pomyśleć nad zmianą miejscówki.

Kleń w zimę jest aktywny i wbrew tezom, które często słyszę, można go czasami znaleźć nawet w miejscach które z pozoru o tej porze roku nie powinny przynieść efektów wędkarskich. Dlatego też szukanie to podstawa.

W większości przypadków znajdziemy go w dołkach na styku wolniejszego nurtu, a wody stojącej (zatoczek), w dużych rzekach pomiędzy ostrogami, na cofkach, ale nie jest wykluczone, że przy słonecznym zimowym dniu, zapuści się w poszukiwaniu czegoś do jedzenia w środek rzeki.

Jako zanętę, która daję o tej porze świetne efekty, stosuję mielony chleb tostowy, albo miąższ ze świeżego chleba porwany na luźne kawałki.

Chleb tostowy zmiksowany w blenderze

Jako przynęt używam na zmianę, pasty serowej, kawałka chleba, kukurydzy lub owoców kandyzowanych.

Pasta serowa

Przepis na pastę serową w linku: https://www.youtube.com/watch?v=pgXJEiH3Nmc

Zestaw mocny, główna plecionka 0,10 do 6KG, strzałówka 0,25 około 5KG, przypony na żyłce 0,16 0,18 , haczyk nr 4 lub 6

I ot cała filozofia zimowego kleniowania, a efekty mogą przejść nasze najśmielsze oczekiwania

2 lata ago